Variabilní oblečení (convertible clothing) je specifická módní kategorie. Je to vlastně kus oděvu specificky sešitý či přepásaný tak, abyste se různým způsobem úvazu mohli vytvářet různé styly. Variabilním oblečením mohou být specifické šaty, sukně, topy, svetry, kabáty atd. Zároveň můžete jednotlivé kategorie mezi sebou proměňovat - ze sukní a topů mohou být šaty (a naopak), z krátkých variant dlouhé, z úzkých ramínek široké atp.

Variabilní šaty mohou být takové, kde jsou dva pruhy sešité v okolí pasu na sukni, ale i takové, které mají po obvodu gumičku, která šaty promění z krátkých na dlouhé, nebo i takové, které se uprostřed utáhnou jen páskem. … prostě všechny, které se dají libovolně uvázat.

Dalším podobným příkladem variabilních šatů jsou zavinovací šaty (wrap dress). Ač jsou zavinovací šaty v moderní historii přisuzovány za vynález návrhářky Diane von Furstenberg v 70. letech 20. století, jejich počátky sahají ještě mnohem dál. Tento typ zavinovacích či zavazovacích šatů se objevil již ve 20. letech 20. století v návrzích Elzy Shiaparelli. Více o zavinovacích šatech se však dozvíte až v dalším článku.

Vraťme se k variabilním šatům jako takovým. Zajímalo by Vás kdo je vymyslel jako první? Úplně původní inspirace se dá vystopovat až ke starověkým Řekům. S variabilními šaty totiž souvisí i pojem "chiton", což je starořecký plátěný spodní oděv nebo také řasnatý přepásaný ženský úbor při rytmice. Když se na něj podíváte, pak jistě objevíte jistou podobnost.

ChitonChitonTwo Greek girls in chition

V rámci novodobé historie jsme odkázani pouze na zdroje z internetu a je tedy důležité pečlivě zvažovat, co opravdu bylo první a je relevantní. První zmínky o variabilních šatech se objevují na rukodělném blogu craftster.com v roce 2006, kde se objevuje první (z mnoha možných) střihů variabilních šatů.

Podle dalších dohledatelných zdrojů v roce 2006 čínský prodejce JNBY představuje víceúčelové kousky pleteného oblečení (avšak tuto kolekci již na internetu najít nelze).

V květnu 2008 se na BurdaStyle.com se opět objevuje zmínka o variabilních šatech a začíná boom na internetu, který sdílí spousta blogerů, jak si podobné šaty vytvořit. A od té doby se také objevuje spousta výrobců těchto šatů jako např. Eliza & Ethan (sice proklamuje, že šaty vyrábí od r. 2007, avšak doména je zaregistrovaná až od r. 2009).

V roce 2009 Donna Karan představuje svou verzi “infinity dress” a cenovkou téměř 1000 dolarů.

Návrhářka Jenny Yoo r. 2013 registruje v USA průmyslový vzor/patent na šifonové bezramínkové variabilní šaty pro družičky s dvěma cípy všitými uprostřed do pasu, které se dají volně vázat, což je zase variace na stejné téma variabilních šatů, jen z jiného (zde šifonového) materiálu. Tento svůj patent tvrdě vymáhá a běží několik soudních sporů proti americkým řetězcům a konkurentům, z nichž některé již vyhrála.

V Čechách můžete koupit variabilní šaty jak od prodejců z Ameriky, tak i z Číny. Zabrousit můžete i do etsy.com, kde se drobní výrobci a švadleny dají také najít. Avšak jako u všech výrobků i zde platí, že za různé ceny pořídíte různou kvalitu. Variabilita kvalitnějších šatů je vykoupena jejich dražší cenou, zatímco levnější výrobky nabízí nízkou cenu za horší kvalitu.

Z levnějších variant jde o kousky v cenové hladině 300-1000 Kč, na které se podepisuje zejména:

 • horší použitý materiál
  • nekvalitní polyester, který nedýchá a není příliš příjemný na těle,
  • po vyprání ztrácí tvar a lesk, rychleji žmolkuje
  • látka se třepí
 • úspora materiálu
  • uvazovací pruhy jsou velmi úzké a tak se s nimi dají uvázat jen úzká ramínka - což je logické, širší pruhy znamená značnou spotřebu použité látky a tudíž vyšší pořizovací náklady
  • pruzích i sukni bývají zbytečné švy navíc
  • většinou se k nim nedodává stejnobarevný top

Kvalitnější šaty bývají dražší a variabilnější, levné výrobky zas pravděpodobně použijete jen jednou. Kvalitnější šaty ze zahraničí (především z USA) bývají dražší také po započtení doměřeného cla a DPH, případně náklady na dopravu.

Při nákupu je třeba zvážit tyto aspekty:

Chcete se držet konceptu slow fashion a šaty využívat pokud možno co nejdéle? Nebo Vám stačí opravdu jedno použití?

Zajímá vás kvalita materiálu a pocit při nošení?

Zajímá vás původ výrobku a kde a kým byl vyroben?

Utrácíte peníze za oblečení ve smyslu hospodárnosti (kupujete nejlevnější věc), nebo efektivnosti (kupujete nejvýhodnější variantu z pohledu dlouhodobého užitku)?

Chcete podporovat domácí výrobu a mít věc hned na dosah nebo si rádi počkáte 1-2 měsíce na dodávku z dovozu?

...

Do výroby variabilních šatů jsme se pustili i my právě na základě zvážení výhod a nevýhod výše uvedeného, přičemž hlavní výhody spatřujeme v tomto:

 1. Variabilní šaty jsou výborným kusem oděvu, který vyhovuje prvkům slow fashion, můžete je nosit velmi dlouho a přesto se pokaždé v nich cítit jinak a výjimečně.
 2. Variabilní šaty se dají sehnat v různých provedení a cenových hladinách - my jsme chtěli nabídnout kvalitu za rozumnou cenu.
 3. Šijeme v dílnách v České republice, případně limitované kolekce s pomocí zručných dam na mateřské dovolené nebo v důchodu.
 4. Vybíráme ty nejlepší materiály pro danou kolekci.
 5. Nabízíme široké barevné spektrum - barvy na míru a personalizované úpravy.
 6. Snažíme se inovovat a vždy nabídnout NĚCO NAVÍC - zdarma, překvapení v podobě pečlivého a milého zabalení, doplněk k šatům nebo jiný zajímavý dárek.

Zkuste si naše šaty a pohrajte si s nimi. Schválně jak se v nich budete cítit...

Budeme velmi rádi za vaši zpětnou vazbu a zkušenosti.