Význam družby a družiček

V biblickém textu najdeme jeden zajímavý příběh o družičkách - jmenuje se Podobenství o deseti družičkách. V zásadě jde o to, že deset družiček s lucernami čekalo na ženicha, kterému měly svítit cestou na svatbu. Jen pět z nich si k lucernám vzaly olej navíc do zásoby. Čekaly na něj tak dlouho, až usnuly. Najednou se pak probudily a zjistily, že se ženich blíží, ale pěti nepřipraveným družičkám už nezbýval olej. Připravené družičky jim olej nepůjčily, protože by jim samotným nestačil, kdyby se rozdělily. A tak nepřipravené družičky si šly olej koupit. Jenže nakonec ženicha propásly a na svatbu se nedostaly. Myslím, že to je krásný starý příběh o připravenosti v rámci svěřeného úkolu a přesně o tom družičkování a družbování je - být nevěstě a ženichovi opravdu dobrou (připravenou) pomocnou rukou a společností.

Družičky

Role hlavní družičky na svatbě

Co vše zařizuje hlavní družička na svatbě? Může to být rozlučka se svobodou, pomoc při výběru šatů nevěsty, předsvatební zařizování dekorací, květin, pozvánek, koordinátorka na svatbě, často svědkyně, většinou pomocná ruka při oblékání nevěsty atd. …

Jaká by měla být družička a kolik by jich mělo být

Družičkou by mělo být svobodné děvče (dívky, “panny”), většinou z rodiny (méně často z okruhu známých). V dnešní době se toho pravidlo nedodržuje, nicméně stále zůstává i velmi praktické - děvče bez závazků a dětí zvládne být lepší pomocnicí při svatbě (i před svatbou) než kamarádka s dětmi, nebo žena velmi pracovně vytížená. Ideální počet je 1-6, nejlépe v sudých počtech, aby to dobře vypadalo na focení, nějaká pravidla hovoří o jedné družičce a družbovi na každých 50 hostů.

Kde stojí družičky při obřadu

Starší družičky jdou před nevěstou k obřadu, mladší nesou závoj nebo vlečku. Při obřadu stojí bokem, odchází před novomanželi, aby na ně u východu z oddacího místa mohli házet rýži nebo okvětní lístky ze zdobených košíčků (symbol plodnosti).

Šaty pro družičky

Podle starých tradic by měly být oděny do podobných (méně zdobených šatů), které má nevěsta, aby pomátly zlé duchy, kteří by chtěli novomanželům uškodit. Dříve bývaly šaty družiček bílé, avšak dnes postačí, že šaty budou střihově podobné, v jednotném stylu či barvě. Určitě je prozíravé zvolit střihy a barvy šatů, které mohou družičky vynosit opakovaně i na jiné příležitosti (pamatujte na princip udržitelnosti a koncept slow fashion). Pokud družičky nenesou košíčky s květinami, měli by mít kytici. Volba šatů záleží i na celkové atmosféře a stylu svatby. Na dnešních moderních svatbách převládá boho styl, často družičky (nebo i sama nevěsta) mívají květinové věnečky na hlavě nebo ruce.

Kdo platí šaty pro družičky

Obvykle by si družička měla své šaty na svatbu zaplatit (nebo její rodina odkud pochází), výměnou za čest a výsadu býti družičkou (kytice by měla být dárkem od nevěsty). Je tedy vhodné pečlivě zvážit výběr družičky, protože i ona bude mít finanční náklady se svatbou, na šaty (které si obvykle platí), na kadeřnici, vizážistku, atd. Ale jelikož ne každý tuto věc bere stejně, je nejlepší když si to družička s nevěstou dopředu spolu prodiskutují. Stává se, že přání nevěsty je značně rozdílné od představy družičky, navíc sladit různé typy postav do jednotného stylu nemusí být úplně jednoduché. Vyplývá tedy z toho, že pokud jsou šaty pro družičku věc, kterou si už nikdy na sebe nevezme, pak je vhodné, aby šaty platila nevěsta.

Dárky pro družičky

Jako malé poděkování by nevěsta měla připravit nějaký dárek pro družičky. Většinou postačí již výše zmíněná kytice, kterou by družičky měly dostat od nevěsty. Jsou však i případy, kdy se družičkám dávají hodnotnější dárky v podobě šperku - např. náramek, prstýnek, atd. To už pak závisí na hloubce vzájemných vztahů, touze obdarovat a finančních možnostech nevěsty.

Vzkaz ideálním družičkám a nevěstám:

Nevěsto! Družička by měla být duše, kterou velmi dobře znáš a ona tebe, pomůže ti s tvým velkým dnem (jak před ním, tak v rámci něho). Někdy to je člověk, kterému chceš poděkovat za významný moment v životě, i když zrovna celý čas nemusíte být v častém kontaktu. Nikdy nezapomeň laskavými slovy uvádět svá přání a prosby, nenuť družičku do věcí, které víš, že se jí nelíbí. Zároveň ale nezapomínej na sebe a sestavuj si svůj velký den podle svých představ.

Družičko! Být požádána o družičkování je velká čest, pokud kývneš, je to pro tebe hlavně velká zodpovědnost, kterou si dopředu promysli. Buď upřímná, přímá a ohleduplná, tím nikdy nic nezkazíš - avšak měj na paměti - měla bys nevěstě vyjít vstříc s každým jejím přáním a od teď už říkat na všechno ANO. Je to její velký den / ne tvůj.

Úkolem svatby je i prověřit vzájemné vztahy - třeba právě ten mezi nevěstou a družičkou/družičkami - a jednoznačným cílem je zůstat dobrými kamarádkami i po svatbě :-)

Znám spoustu příkladů kamarádek, které narušily své kamarádství svatbou jedné z nich právě tím, že nevěsta byla jako dominantní fúrie, která každému bez ohledu diktovala svoje vidění světa a nenechala se trochu usměrnit. A naopak také neméně dominantní tvrdohlavá družička se zasekla na výběru šatů, kdy se jí žádná z fialových barev nezdála dostatečně krásně fialová a žádný střih ideální zrovna pro ni, tedy narušila nevěstinu přestavu o pěkně sladěných družičkách.

Takže pozor - příprava tak velké akce vyvolává stres na všech stranách a tak se i kvůli malichernostem dá leccos pokazit. Dobrým preventivním opatřením je určitě otevřená a přímá diskuze - ostatně jako ve všem v životě. Tak hodně štěstí všem nevěstám s přípravou svatby! A družičkám, hezké družičkování!